Fasciální manipulace
Fasciální manipulace dle Stecca je technika manuální terapie, která se zaměřuje na ošetřování a manipulaci s tkáněmi nazývanými fascie. Fascie jsou tenké, pružné blány, které obklopují, oddělují a propojují různé části našeho těla, včetně svalů, kostí, orgánů a nervů. Fascie jsou často opomíjenou a přehlíženou strukturou v těle, a proto je tato specializovaná technika výjimečná oproti klasickým terapeutickým metodám.
Tato metoda se snaží obnovit a optimalizovat funkci fascií, které mohou být ovlivněny různými faktory, jako jsou zranění, nadměrné zatížení, špatná držení těla nebo opakované pohyby. Terapeut nejprve provede důkladné hodnocení stavu klienta, včetně pohybových schopností, bolestí, omezení pohybu, dřívějších bolestivých stavů, všech dřívějších úrazů a operací. Na základě těchto informací se poté vyberou místa na těle, která mohou být příčinou nynějších problémů klienta, která se danou terapii budou uvolňovat. Při fasciální manipulaci dle Stecca terapeut používá specifické techniky, které kombinují tlak, tah, stahování a protažení, aby se uvolnilo napětí a zlepšila se pohyblivost fascií a tím se náledně zlepšila i funkce svalů a snížila bolest při pohybu.
Neurokinetickým protokolem svalového testování se nehodnotí svalová síla jako taková, ale hodnotí se neurologické spojení svalů s centrem motorické kontroly v mozečku, tedy jak jsou testované svaly schopné vykonávat svoji funkci při určitém pohybu. Podstatou je náprava dysfunkčních pohybových vzorů pro obnovu funkčního zapojení svalů během pohybu a odstranění příčiny bolesti, která je způsobená špatnými pohybový vzory. Neurokinetické testování svalů je nezbytným prvkem terapie, při kterém si terapeut ozřejmí a potvrdí, který sval je facilitovaný, který inhibovaný a tím určí hlavní příčnu dysfunkčního pohybu nebo příčinu bolesti. Po diagnostice terapeut uvolní facilitovaný sval a následně aktivuje inhibovaný sval, tím se odstraní svalová dysbalance.